Výroba křídel

Víly jsou úžasné pomocnice v našich zahradách. Pokud i vy máte svou zahradu a přáli byste si, aby byly víly vaše společnice, můžete je do své zahrady pozvat. Důležité je, aby jste prostředí své zahrady udržovali zdravé. Víly potom budou ochraňovat květiny, stromy, kameny, zeleninu, …prostě vše živé ve vaší zahradě. Malé děti vidí víly jako postavičky s křídly. Dospělí lidé vnímají víly jako shluky energie. Víly jsou tvořeny energií, a ta ze své podstaty není na první pohled viditelná. Proto nečekejme, že uvidíte krásnou ženu s křídly, ale to co vidět můžeme jsou třpytky nebo mihotající se světýlka. Nesnažme se za každou cenu vidět postavu, ale spíše se zaměřme na pocity, které cítíme v různých místech vaší zahrady. 

Malé děti ví, že víly i skřítci existují a proto nemají problém být s nimi ve spojení. To jen my dospěláci jsme na to trochu pozapomněli. Měla jsem tu úžasnou možnost být součástí týmu na příměstském táboře Tančíme s vílami, kde jsme měli holčičky od věku 3,5 let do 11 let a bylo nádherné pozorovat, jak ty malé dívenky o existenci víl nepochybují. Holčičky prostě věděly, že i ony samy jsou krásné vílečky. Připravila jsem pro ně i vílí fotoateliér a vyrobila jim křídla ze živých květin. Přála bych všem, aby viděly tu radost holčiček, když si mohly křídla nasadit a běhat v trávě a točit se v sukýnkách. 

Pokud byste si i vy chtěli vyrobit křídla pro malé vílečky, zde s vámi sdílím pár typů, jak na to:

 

CO BUDETE POTŘEBOVAT:

papír formátu A3 – na vytvoření předlohy tvaru křídel

průhlednou samolepící d-c-fix tapetu (fólii)

lepící gumu – na upevnění tapety na zem

živá kvítka různých barev – čerstvě utržená a 1 den vylisovaná

kulatou laťku / dřívko – lze i klacek, důležité je aby to byl pevný materiál

stuhu / pruženku – na připevnění křídel k tělu

třpytky – na dozdobení

fix – na označení tvaru křídel

nůžky – na vystřihnutí tvaru křídel

 

JAK VYČAROVAT KRÁSNÁ KŘÍDLA PRO VÍLY:

1. Vyjdeme ven do zahrady, kvetoucí louky či zajdeme do květinářství ve městě a vybereme si pestrobarevné květiny. Stonky ustřihněte přímo pod kvítkem a kvítka rozprostřeme mezi papíry nebo ubrousky a zatěžkáme je knihami.  Celý den nebo alespoň jeho jednu polovinu necháme kvítka listovat.

2. Z obyčejného papíru formátu A3 vytvoříme předlohu křídel. Papír přehneme na 1/2 a nakreslíme 1 část křídel. U přehybu necháme širší část, je to místo kam se potom bude vkládat klacík. Náčrt následně vystřihneme. Jakmile papír rozevřeme, máme dvojkřídla. Křídla můžou mít jakýkoliv tvar, stačí 2 obloučky nebo je můžeme různě tvarovat a zakrucovat, je to čistě dle naší fantazie. Koukněte se na ukázku tvarů křídel, kterou jsem pro vás připravila.

3. U dalšího kroku máme 2 způsoby, jak postupovat:

A. Z tapety si vystřihneme si 3 stejně velké obdélníky. 1. obdélník rozprostřeme na zem tak, že průsvitná část tapety bude směrem dolů a horní vrstva bude krycí potištěný papír. Spodní část obdélníku (tapety) připevníme k podlaze pomocí lepící gumy. Vrchní část tapety, tedy potištěný papír strhneme. Nyní máme lepící vrstvu tapety směrem k sobě a vkládáme na ní kvítka tak, že stonky koukají směrem k nám a květy jsou přitisknuté k podlaze. Představujeme si tvar křídel a podle toho vkládáme květy na daná místa. Nakonec plochu křídel posypeme třpytkami. Poté celou plochu přelepíme další vrstvou d-c-fix tapety tak, že budou kvítka viditelná z obou stran a již nám nevypadnou ani se nikam neposunou. Doprostřed mezi květovaná místa vložíme krátkou kulatou laťku, která bude tvořit oporu na zádech víly. Potom přelepíme další vrstvou d-c-fix tapety. Odlepíme od lepící gumy a přehneme na polovinu, tak abychom laťku měli u kraje. Na fólii přiložíme křídla vystřižená z papíru a obkreslíme fixem jejich tvar, který následně vystřihneme. Dáváme si pozor, aby uvnitř tvaru zůstala všechna kvítka, případně tvar trochu upravíme dle vlastní fantazie.

B. Vystřižená křídla na obyčejném papíře obkreslíme na d-c-fix tapetu a vystřihneme. Takto si připravíme 3 kusy. Následně 1 kus tapety ve tvaru křídel rozprostřeme na zem tak, že průsvitná část bude směrem dolů a horní vrstva bude krycí papír. Spodní část tapety připevníme k podlaze pomocí lepící gumy. Vrchní část tapety, tedy potištěný papír strhneme. Nemusíme si představovat jak budou křídla vypadat, ale máme rovnou daný tvar. Dále je postup stejný jako v případě A, akorát už pracujeme s předem vystřiženými kusy tapety a né s celou obdélníkovou plochou. 

 

4. V posledním kroku potřebujeme vyřešit připevnění křídel k tělu víly. V prostředku křídel u klacíku uděláte nůžkami malé 2 otvory nahoře a 2 otvory dole. A pak provléknete vždy horní a spodní část. Jsou tady 2 možnosti co mě napadly:

A. nastříháme si 2 stejné díly silnější pruženky, které nejprve provlékneme dírami v křídlech a poté konce sešijete k sobě.

B. nastříháme si 2 stejné díly silnější stužky a provlékneme dírami v křídlech. Stužku svazujete až po přiložení křídel k tělu holčičky. 

 

A křídla jsou hotová! Doporučuji uchovávat je mimo slunce, protože tapeta po nahřátí teplem mění tvar a květiny blednou. 

Všem malým vílečkám přeji radostný let!