Všechno už máme

VŠECHNO UŽ MÁME I.

„Vše, co potřebujeme, již dávno máme, a to v přírodě.“ Tato myšlenka se objevila v mé hlavě zrovna, když jsem sbírala šišky a větve. Zastavila jsem se a rozesmála. Abychom mohli rozdělat oheň, nepotřebujeme pepo, ale stačí se rozhlédnout okolo sebe a posbírat pár šišek a větviček.

VŠECHNO UŽ MÁME II.

Abychom zasytili naše hladová bříška, můžeme sbírat plody, které nám divoká příroda dává. A že jich máme! Ať už jsou to různé byliny nebo ovoce…a jak slastně chutnají! Takové si v žádném obchodě nekoupíme. 

Také si rádi pochutnáváte na vlastnoručně natrhaných třešních, nasbíraných borůvkách, jahodách…? V lese, při sbírání borůvek, řekla sestřenice mé maminky: „Když se vrátím z lesa domů a znovu přebírám nasbírané borůvky, čistím je od lupení, tak mám znovu velikou radost a říkám si, tebe jsem dneska už jednou v ruce měla.“ A to je přesně ta čarovná síla, která vstupuje do plodů – láska a radost – a proto nám vlastnoručně nasbírané nebo vypěstované ovoce či zelenina tolik chutnají. A jaké mají blahodárné účinky pro naše tělo!

VŠECHNO UŽ MÁME III.
Hlavou mi proběhla vzpomínka na nedávné setkání s mým kamarádem. Zašli jsme si na večeři do naší oblíbené restaurace, s výhledem na osvětlený kostel a kapli, a zabředli do vyprávění o našich životech. Nevycházela jsem z údivu! Už to nebyl ten starý známý kamarád, který by nejraději cestoval a žil v zahraničí, ten co si stěžoval a rozebíral dopodrobna všelijaké věci. Přede mnou seděl moudrý muž s nadhledem na život. Ptala jsem se, co se stalo? Co jsi přečetl za knihy, navštívil za kurzy osobního rozvoje? Kamarád odpověděl, že nic nečetl a nikde nebyl. Opravuje a uklízí rodový statek, a to s láskou – např. ručně vyhloubil jámy na plot, ikdyž by bylo jednodušší objednat bagr. Během té práce našel moudrost uvnitř sebe. Uvědomil si, že není náhoda, že se narodil do této rodiny a na toto místo a přijal za to zodpovědnost. Oči mu jen zářili! Vnímala jsem, že se propojil se svými předky. Že našel moudrost uvnitř sebe. 
A uvnitř sebe ji máme ukrytou všichni, stačí ji jen objevit a naslouchat ji, naslouchat svému srdci ?