Domácí gel na praní

Ráda tvořím a vyrábím si věci, které nadále využívám. Jednou z takovýchto věcí je mýdlový gel na praní. Z mýdla, vody a sody vytvářím slizovitou kaši, kterou používám místo komerčních pracích gelů či prášků. Používám různá přírodní mýdla a silice, po kterých prádlo krásně voní. Mýdlový gel z běžného jádrového mýdla nevoní. A ať už gel na praní voní nebo nevoní, důležité je, že je šetrný k životnímu prostředí! A to je ta největší hodnota, kterou výrobou vlastního gelu vytváříte. Ušetříte nejenom naší přírodu, ale i svojí peněženku, výrobní náklady tohoto gelu jsou okolo 50 Kč (záleží na tom jak drahé používáte mýdlo). Přeji Vám radostné praní 🙂

SUROVINY PRO 5 LITRŮ GELU:

• 100 g mýdla (přírodní základní / přírodní s levandulí / jádrové mýdlo)
• 90 g práškové sody na praní
• 5 litrů vody

POSTUP:

Připravím si velký hrnec (pro 5 litrů gelu je ideální 8 litrový hrnec). Mýdlo nastrouhám na struhadle na hoblinky. Do hrnce vyliji 1 litr horké vody, přidám nastrouhané mýdlo a míchám vše dokud se mýdlo nerozpustí. Pak postupně dolévám další 4 litry horké vody a míchám. Nakonec při stálým míchání nasypu postupně práškovou sodu. Nechám chvíli odstát a dám do studena vychladnout dokud vše neztuhne a vznikne pudinková hmota. Poté vařečkou směs rozmíchám na menší kousky, tak aby z jednoho kusu pudinku byla spíše kaše. Přimíchám pár kapek esenciálního oleje (dávám levanduli, citrusy), ale není to nutné. Gel poté přendám do nádoby s víkem na uskladnění.

Při praní nabírám gel do malé skleničky a vkládám do zásobníku na prášek. Pokud je gel hodně tuhý, můžete ho ještě doředit teplou vodou.