Jarní úklid aneb feng shui v praxi

O tom, že všechno je energie, že i atomy jsou složeny z energie, jsem slyšela už před nějakou dobou. Než jsem to, ale začala vnímat vědomě, tak jsem si musela projít ještě nějakými životními zkušenostmi, abych opravdu pocítila, že je to důležité. Feng shui pro mě bylo módní trend. Na trhu je velká nabídka feng shui specialistů, jejich kurzů a rad. Dostávala se ke mě doporučení, kam si mám postavit sošku želvy, čínského draka se zvonkohrou, dokonce jsem i takovými předměty byla obdarována. Nedokázala jsem ale rozpoznat spojitost mezi těmito předměty a situacemi v mém životě, nevnímala jsem, že by se něco zásadně měnilo a feng shui tedy pro mě nebylo uchopitelné.

Díky objevování a poznávání rozdílů mezi mužskou a ženskou energií jsem začala studovat ve školičce Měsíčnice u Irenky Kovářové, která se již 20 let věnuje feng shui v českém prostředí, má tedy bohaté zkušenosti z praxe a vede i kurzy s touto tématikou. Bydlíme v souladu, feng shui podle našich předků jsem studovala zatím jen prezenčně, ale chystám se i na online verzi Bydlení v souladu, protože to má teda sílu :). Pochopila jsem, že žijeme v České republice a máme svou vlastní kulturu, historii, zvyklosti a čínské symboly nám jsou velmi vzdálené. Naši předci to všechno věděli, měli úžasné znalosti o působení prostoru na člověka. A nejen to, věděli i o opačném působení člověka, zvířat a rostlin na daný prostor. Znali a respektovali zákony Vesmíru, o které by se správné učení feng shui mělo opírat.

 

Úklid – pořádek je základ

Znáte ten pocit, jak se změní energie v domě, po tom co vynesete odpadky, umyjete nádobí, utřete prach, zametete, vytřete? Jako byste byly o pár kil lehčí? A teď si představte, jak se vám uleví, když se zbavíte všeho nepotřebného. A co, že je to nepotřebné? No všechno, co pravidelně nepoužíváte, nemá to své pevné místo, ani nevíte, že to vlastně máte. První Irenky rada na kurzu byla: ukliďte si. A pořádně! Doporučila nám i úžasnou knihu od anglické autorky Karen Kingston – Zbavte se nepořádku s feng šuej. Úklid jsem vzala opravdu vážně a přetřídila všechno co mám. První vlna úklidu byla na jaře 2019. Druhá vlna pak v období adventu před Vánoci, kdy jsem znovu prošla co zůstalo z jara a přehodnotila zda to opravdu potřebuji. Před Vánoci bývá v našem městě charitativní trh, kam se krásně hodilo věnovat mnoho ještě pěkných a funkčních věcí. A letos na jaře jsem uklidila znovu, tentokráte mi to netrvalo tak dlouho, a to i proto, že těch věcí mám mnohem méně a vůbec mi nechybí, nepotřebuji je a ani jsem je nepotřebovala, jen v mém životě zabírali místo. Cítím se volněji, když něco potřebuji, vím kde to mám a neztrácím čas a energii hledáním. Mnohem více si vážím věcí co mám, protože vím, že to opravdu potřebuji a používám. 

Co je nepořádek?

Karen Kingstonová uvádí ve své knize krásnou definici. „Každý nepořádek znamená překážku v plynulém toku energie prostorem. A to zase naopak vytváří překážky a zmatek v životě současných obyvatel. Nepořádek jsou věci, které neužíváme nebo nemáme rádi. Nepořádek jsou věci, které nejsou uklizené a nemají své místo. Nepořádek je příliš mnoho věcí na malém prostoru. Nepořádek je všechno, co je nedokončené.“

Čeho všeho se úklid může týkat?

Jsou to oblasti, kde byste měli mít pořádek, protože vás ovlivňují a vy možná ani vědomě nevíte, že jste s nimi spojeni. Vaše podvědomí to ale ví a působí to na něj. Berte to jako doporučení, protože jsem si vědoma, že těch oblastí je mnoho. Nicméně pokud se k tomu odhodláte, určitě pocítíte příznivé změny ve vašich životech.

Fyzický svět

 • Sklep – máte sklep? A víte, že ovlivňuje vaše podvědomí? A co v tom sklepě máte? Zkuste ho uklidit a uvidíte, že se odpoutáte od věcí, které vás držely, zbavíte se zlozvyků, nechtěných myšlenek, …
 • Půda – již naši předci věděli, že půda je symbolem našeho nadvědomí. Takže zvyk odkládat věci ať už do sklepa nebo na půdu není dobrý. Vymeťte všechny pavučiny a harampádí a třeba se vám podaří najít smysl svého života 🙂
 • Skříně – máte přetékající skříně a stejně nemáte co na sebe? 🙂 Tak šupky dupky roztřídit. Začala jsem oblečením, horší kousky jsem vyhodila do kontejneru na oblečení, pěkné prodala do sekáče nebo přes bazárek Miluj sukni. Přetřídila jsem i skříň v pracovně – faktury, šanony, různé výstřižky z časopisů, … Prošla jsem skříně v obýváku a kuchyni…prostě všechny skříně a skříňky.
 • Dekorace – máte po bytě mnoho drobností, váziček, sošek, čičurek, které akorát tak lapají prach a rozčilují vás, když ho potom utíráte? A co ty sošky symbolizují? Opravdu mají ve vašem životě důležité místo? Já jsem se například zbavila nevkusných obrazů v tmavých rámech, zrcadla, které bylo poskládané z různých kousků – obraz člověka v něm byl potom roztříštěný a nevnášel dobrou energii do prostoru. Z rodinné chaty zmizela paroží, které nenesou nic dobrého – je to symbol povýšenosti člověka nad zvířaty, nenese to dobrou energii.
 • Knihy – prošla jsem všechny knihy a musím říci, že z některých obsahů mě mrazilo. Pokud máte zajímavé tituly v pěkném stavu, ale již si nepřejete takovéto knihy doma mít, pak je můžete věnovat do antikvariátu, knihoven či prodat přes internet. Osobně se mi osvědčil portály Knihobot a Trhknih.cz.
 • Fotografie – má záliba je fotografování a zásob všech možných fotografií jsem měla opravdu hodně. A nejenom těch tištěných, ale hlavně těch elektronických. A samozřejmě jsem se na většinu z nich nedívala. Zbytečně mě nevědomě ovlivňovaly, protože všechno ovlivňuje všechno. Takže, ikdyž se zrovna teď na fotografie nevídáte a máte je pouze v nějaké složce vytvořené před 10ti lety, stále vás ta fotografie ovlivňuje. Vše jsem tedy pěkně pročistila. Měla jsem například i fotografie z pohřbu, výletu do koncentračního tábora, nebo také s bývalým přítelem – to vše jsem spálila. Jakmile jednou partnerský vztah definitivně skončí, neměli byste si nechávat společné fotografie, ovlivňují totiž váš nový partnerský vztah a nedovolují vám se zcela odpoutat. Mějte na fotografiích jen to, co se vám skutečně líbí, co ve vás vzbuzuje radost, lásku, co byste ve svém životě chtěli mít/zažít. To si totiž přitahujete 🙂

Online svět

 • Složky v počítači – dobré je promazat vše nepotřebné, mít na ploše jen zástupce složek a programů, které opravdu používáte často. Zbytek důležitých, ale ne každodenně používaných dat mít zazálohovaný třeba na externím disku.
 • E-mailové schránky – všechny, které jste kdy založily a ještě vám je poskytovatelé nesmazaly. Projít staré konverzace, promazat, roztřídit případně ty, které potřebujete zálohovat. Například můžete udělat třídění do těchto složek:
  • Dořešit
  • Archiv – vyřešeno
  • Faktury / objednávky
  • Podnikání
  • Koníčky
  • Rodina
 • Sociální sítě – máte účet na Facebooku, Instagramu? Jaké fotky jste tam kdy vložily, na jakých jste označeni? Já na svůj osobní profil moc fotografií nedávám, mám tam vložené 3 fotky ode mě a 4 na kterých jsem označena. U mě se úklid týkal především konverzací – mazala jsem staré zprávy až do roku 2010, opravdu tam bylo uloženo vše až do doby, kdy jsem si účet na Facebooku zakládala. Stejně tak jsem byla členkou skupin, kam jsem nechodila, nepřispívala, ale už dávno jsem zapomněla, že jsem tam vstoupila. Obsah těchto skupin mě samozřejmě ovlivňoval. Stejně tak jsem redukovala stránky, které sleduji, protože i mé preference se za dobu 9 let co Facebook mám hodně změnily.
 • Externí disky, stará CD – našla jsem velkou spoustu starých fotek, hudby, poznámek a materiálů ze studia…nic z toho jsem ale nepotřebovala, nepoužívala, nevracela se k tomu. Promovala jsem před 8 lety, maturovala před 14 a do poznámek jsem se nevrátila. Pokud jsem něco hledala, nenapadlo mě jít do starých šanonů ze škol. Záleží samozřejmě na oboru studia a vaší práce. To co jsem si ponechala jsou státnicové otázky, některé materiály z marketingu, protože marketingu se věnuji i teď. A hudba, kterou jsem měla, nepatřila k těm, co by vás pozvedala k výšinám, takže byla opravdu úleva, když jsem ji mohla recyklovat.

A jaký může mít úklid dopad na váš život?

Obrovský! Pocítíte velikou úlevu, zbavíte se balastu. U mě to mělo velikánský dopad na vnímání světa – mohla jsem odložit spousty strachů, zátěží, našla jsem nové přátele, práci, zážitky, začala vnímat život citlivěji, už jsem nebyla tak otupělá… Loňský rok byl pro mne velmi transformační a věřím, že opravdu poctivý úklid všech oblastí k tomu velmi přispěl.

Krásný prožitek jsem měla při čtení knihy Karen Kingstonové a úklidu externího disku. Večer jsem nemohla usnout, nutilo mě to sednout k počítači a dotřídit určité složky. Přesto jsem zůstala v posteli s knihou a četla jsem příběh o muži, který měl silné nutkání uklízet, nemohl spát. Jakmile uklidil určité části domu, do jeho života přišlo nečekané bohatství. Po přečtení tohoto příběhu jsem sedla k počítači, přetřídila disk  – byly tam staré fotografie, které jsem téměř všechny promazala. A druhý den? Má mamka mi oznámila, že našla starou vkladní knížku na mé jméno s určitým finančním obnosem 🙂